Kvasinková infekce u žen
Vaginální kvasinková infekce (vaginální mykóza) je téma, o kterém se na veřejnosti příliš nemluví. Jedná se však o velmi častou infekci, se kterou se alespoň jednou za život setkají zhruba dvě třetiny žen. U mnoha žen se navíc vaginální kvasinková infekce objevuje opakovaně. Jaké jsou příznaky kvasinkové infekce, a které skupiny žen jsou nejvíce ohroženy?
Co je to vaginální kvasinková infekce?
Vaginální kvasinková infekce je způsobena nerovnováhou vaginálních kvasinek, které se v organismu přirozeně vyskytují. Po bakteriálních vaginálních infekcích jsou kvasinkové vaginální infekce druhou nejčastější příčinou zánětu pochvy a zevních rodidel. Přemnožené kvasinky v intimních partiích častěji trápí ženy, s kvasinkovou infekcí se však mohou potýkat i muži.
Jaké příznaky kvasinkové infekce pochvy?
Mezi typické příznaky kvasinkové infekce pochvy patří zánět, svědění, pálení, otok pochvy, bílý hrudkovitý výtok bez zápachu, který svou konzistencí připomíná tvaroh, bolestivost při pohlavním styku, pálení při močení, zarudnutí a otok stydkých pysků.
Co způsobuje vaginální kvasinkovou infekci u žen?
Pravděpodobnost vzniku kvasinkové infekce může zvyšovat oslabený imunitní systém, užívání antikoncepce, antibiotik nebo kortikosteroidů, chronické onemocnění a těhotenství.
Kvasinky v těhotenství
Podle mnoha studií se v průběhu těhotenství kvasinková infekce rozvine zhruba u 20 až 30 % žen. Zvýšená hladina hormonu estrogenu vytváří pro kvasinky ideální podmínky pro přemnožení. Kvasinková infekce se může během těhotenství objevit kdykoliv, často se s ní však budoucí maminky potýkají v období druhého trimestru. Kvasinky se mohou objevit i na začátku těhotenství, a být tak jedním z prvních příznaků těhotenství. Naštěstí existuje celá řada volně prodejných přípravků a léků na předpis, které je možné bezpečně užívat i během těhotenství. Kvasinková infekce v těhotenství nemá negativní vliv na vývoj dítěte. Kvasinky mohou maminky dítěti předat během porodu, nicméně u většiny dětí, které jsou nakaženy, se infekce objeví pouze v ústech nebo v oblasti plen.
Zabraňuje kvasinková infekce otěhotnění?
Ačkoliv kvasinková infekce může během pohlavního styku způsobovat jistý diskomfort, nebrání v otěhotnění a nesnižuje pravděpodobnost otěhotnění.
Prevence přemnožených kvasinek v těhotenství
Díky dodržování několika preventivních opatření je možné eliminovat riziko vzniku kvasinkové infekce. Která opatření to jsou?
● dodržování hygienických návyků,
● vyhýbání se pěnovým koupelím,
● omezení množství cukrů ve stravě,
● nošení prodyšného bavlněného spodního prádla.
Není vhodné provádět vaginální výplachy, které by mohly narušit rovnováhu vaginálního pH.
Po toaletě je nutné utírat se zepředu dozadu, aby nedošlo k přenosu bakterií z oblasti konečníku do pochvy.
Kvasinky u žen po porodu
Kvasinková infekce a pálení vagíny může trápit i ženy po porodu, a to bez ohledu na to, jak byl porod veden. V období kojení, zejména během šestinedělí, jsou ženy díky hormonálním výkyvům ke vzniku vaginálních infekcí náchylnější. Na vině může být také snížená obranyschopnost organizmu po porodu, užívání některých léků nebo nedostatečná, či naopak nadměrná intimní hygiena. Léčbu kvasinek v těhotenství i během kojení je nutné vždy konzultovat s lékařem. Léčba vaginální kvasinkové infekce spočívá v užívání antimykotik, které působí proti kvasinkám a plísním.
Zdroje:
● https://utswmed.org/medblog/yeast-infection-pregnant/
● https://www.canesten.cz/vse-o-kvasinkove-infekci-v-tehotenstvi
● https://www.healthline.com/health/vaginal-yeast-infection
● https://www.saskhealthauthority.ca/your-health/conditions-diseases-services/healthline-online/hw79515
● https://www.healthline.com/health/vaginal-yeast-infection#causes
● https://www.drmax.cz/clanky/vaginalni-kvasinkove-infekce
● https://www.benu.cz/co-je-to-kvasinkova-infekce
● https://www.drmax.cz/clanky/vaginalni-kvasinkova-infekce-pri-kojeni
● https://zdravi.euro.cz/clanky/kvasinkova-infekce-druhy-lecba/