Co byste měli vědět o kožní mykóze?
Co je to kožní mykóza?
Mykóza kůže (plíseň kůže či kožní kandidóza) je infekční onemocnění způsobené houbami (dermatofyty nebo kvasinkami). Mezi nejrozšířenější plísňové kožní infekce patří:
● kožní onemocnění tinea corporis,
● svědění, tinea cruris, které se objevuje zejména v oblasti třísel a stehen,
● plísňová infekce tinea capitistinea capitis postihující především oblast hlavy.
Příčiny mykózy kůže
Mykózy kůže jsou způsobeny některými druhy hub, které napadají lidskou kůži a vyvolávají infekci. Ačkoliv existuje velké množství hub, jen některé vyvolávají houbovou infekci, která je odborně označována jako tinea. Původci onemocnění jsou mikroskopické organismy, které za normálních okolností nezpůsobují na kůži žádný problém. Pokud však dojde k jejich přemnožení, mohou se objevit nepříjemné kožní mykózy, které se nejčastěji vyskytují mezi prsty, na rukou, na chodidlech, v podpaží a ve vlasech. Vzniku mykóz napomáhá vlhké a teplé prostředí. Ohroženou skupinou jsou zejména lidé s oslabeným imunitním systémem a lidé chronicky nemocní.
Je mykóza kůže nakažlivá?
Mykóza kůže patří mezi nakažlivá (infekční) onemocnění. K přenosu mykóz může docházet nejen přímým kontaktem s nemocným, ale také používáním společných předmětů. Mykózou kůže se lze nakazit i při návštěvách veřejných prostor jako jsou bazény, sauny, fitness centra aj.
Kde všude se může mykotická infekce objevit?
Kožní infekce se mohou objevit prakticky kdekoliv na těle. Mykóza může napadnout oblast vlasů, vousů, intimní partie, nohy, ruce, podpaží, chodidla, prsty i nehty. Vzhledem k tomu, že se plísním daří nejlépe v teplém a vlhkém prostředí, postihují nejčastěji ta místa na těle, která se potí.
Jak poznat mykózu kůže?
Příznaky mykózy kůže se odvíjí od místa výskytu a druhu plísňové infekce. Mezi typické projevy mykózy kůže patří pálení, svědění, bolestivost, vyrážka a zarudnutí postižené oblasti. Častým příznakem je také suchá kůže, puchýře a prasklinky na kůži. U některých lidí může kožní mykóza probíhat i bezpříznakově. Na kůži nejsou žádné výrazné viditelné změny a kůže nesvědí. Vzhledem k tomu, že je mykóza kůže nakažlivá, může dojít k přenosu i v případě bezpříznakového průběhu. Léčba je proto vždy nutná, aby se zabránilo přenosu na další osoby.
Jak se zbavit mykózy kůže?
Nejčastější plísňové infekce, mezi které patří kožní mykóza nebo mykóza na nehtech, naštěstí nebývají nijak závážné a jsou velmi dobře léčitelné. Pokud však není zahájena léčba včas, infekce se může rychle šířit i na další místa na těle. K léčbě mykóz se používají tzv. antimykotika, léky zabraňující růstu a množení hub. Antimykotika jsou dostupná ve formě mastí, krémů nebo roztoků. Na trhu jsou k dostání jak volně prodejné přípravky, tak i přípravky vázané na lékařský předpis. Aby se zabránilo opakovanému výskytu plísní, je vždy potřeba antimykotika používat ještě 14 dní poté, co příznaky mykózy vymizí.
Prevence mykózy
Prevence plísňové kožní infekce spočívá především v dodržování hygienických opatření. Důležité je udržovat pokožku v suchu a bránit jejímu zapařování. Vhodná je pravidelná dezinfekce obuvi, nošení ponožek z přírodních materiálů, nepoužívání cizích ručníků a nechození na boso ve veřejných prostorách jako jsou sauny a bazény. Kožní mykózou jsou ohroženy zejména osoby se zvýšenou potivostí. Z tohoto důvodu je vhodné používat antiperspirační přípravky, které pocení pomohou omezit. Vhodné je také snížit příjem cukrů ve stravě, které rozvoji infekce napomáhají.
Mykóza po antibiotikách
Kožní mykózy mohou být také jedním z vedlejších účinků antibiotické léčby, nejčastěji spojené s vaginální kvasinkovou infekcí (vaginální mykózou). Při užívání antibiotik může dojít k narušení přirozené vaginální mikroflóry a mohou se objevit nepříjemné příznaky kvasinkové infekce (pálení a řezání při močení, bílý hrudkovitý výtok aj.).
Zdroje:
● https://nemoci.vitalion.cz/mykoza/
● https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24401-fungal-infections-mycosis
● https://www.healthline.com/health/fungal-skin-infection
● https://www.britannica.com/science/mycosis
● https://www.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/mykoza55
● https://zdravi.euro.cz/clanky/kozni-mykoza-priznaky-lecba/
● https://www.denik.cz/zdravi/plisni-trpi-kazdy-druhy-zhorsil-to-i-stres-pri-pandemii.html
● https://www.alza.cz/jak-zatocit-s-kozni-mykozou
● https://www.denik.cz/z_domova/mykoza-neni-zivotu-nebezpecna-ale-zbavit-se-ji-neni-jednoduche-20140222.html
● https://www.benu.cz/mykozy-kuze-a-nehtu