Jaké jsou příznaky a příčiny vaginální kvasinkové infekce?
Co jsou to kvasinky?
Kvasinky jsou jednobuněčné houbové mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují nejen v intimních partiích žen a mužů, ale také ve střevech, na kůži, v nosu, v krku a v ústech. Kvasinky jsou přirozenou součástí střevní mikroflóry a za normálních okolností jsou s ostatními bakteriemi v rovnováze. Pokud však dojde k jejich přemnožení, mohou se objevit nepříjemné příznaky signalizující možnou kvasinkovou infekci, příp. zánět pochvy.
Co způsobuje přemnožení kvasinek?
Mezi spouštěče, které mohou vést k přemnožení kvasinek, patří např. oslabená imunita, hormonální nerovnováha, užívání antikoncepce, antibiotická léčba, nadměrný stres a těhotenství. Kvasinková infekce se může objevit kdekoliv na těle a její projevy se liší podle místa výskytu. Většinu kvasinkových infekcí způsobuje druh Candida albicans.
Příznaky kvasinek v pochvě
Mezi typické příznaky kvasinkové infekce patří diskomfort v intimní oblasti, zejména pak svědění a pálení pochvy nebo oblasti vstupu do pochvy. Přítomen může být bílý hrudkovitý výtok z pochvy, který je bez zápáchu a svou konzistencí připomíná tvaroh. Objevit se může také vaginální vodnatý výtok, pálení při pohlavním styku a při močení, bolest vagíny, zarudnutí a otok vulvy nebo vyrážka. Tyto příznaky mohou být mírně až středně závažné.
Jaké jsou nejčastější příčiny kvasinkové infekce a pálení pochvy?
Vaginální kvasinková infekce může mít mnoho příčín:
● užívání antibiotik, která snižují množství „dobrých bakterií“ ve vagíně,
● oslabený imunitní systém,
● hormonální nerovnováha spojená s blížícím se menstruačním cyklem,
● diabetes mellitus (cukrovka),
● těhotenství aj.
Kvasinkové infekce mohou probíhat opakovaně. Pokud žena kvasinkovou infekci již jednou prodělala, je více než 50 % pravděpodobnost, že se infekce bude opakovat.
Kvasinková infekce v těhotenství
Podle American Family Physical se během života alespoň jednou s kvasinkovou infekcí setkají tři ze čtyř žen. Během těhotenství může být kandidóza způsobená hormonálními výkyvy. Vaginální mykóza nepředstavuje pro miminko ohrožení, může však být zdravotní komplikací pro nastávající maminku. Častý výskyt vaginálních kvasinkových infekcí může zvyšovat riziko porodních poranění, a navíc je spojen s řadou nepříjemných projevů v oblasti intimních partií.
Jak se kvasinková infekce léčí?
Léčba kvasinkových infekcí se odvíjí od závažnosti příznaků. Ve většině případů je léčba účinná a při jejím včasném zahájení obtíže do týdne vymizí. Léčba, po dohodě s ošetřujícím gynekologem, spočívá v užívání lokálních antimykotik v podobě vaginálních čípků, globulí, gelů a mastí, které zabraňují růstu a množení plísní a kvasinek. Existuje i řada volně prodejných léků. V případě těhotenství či kojení je nutné poradit se o vhodné léčbě s lékařem či lékárníkem. Nejen během léčby, ale také v rámci prevence vaginálních infekcí, je vhodné omezit množství cukrů ve stravě.
Prevence kvasinkové infekce
Pokud chcete snížit riziko vzniku kvasinkové infekce, snažte se mít pestrý a vyvážený jídelníček s nízkým obsahem cukru. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit také jogurty a kefíry, příp. kvalitní doplňky stravy s laktobacily. Noste spodní prádlo z přírodních a prodyšných materiálů (např. z bavlny), vyhněte se nošení mokrých plavek po koupání, častým horkým koupelím a parfemované intimní kosmetice.
Zdroje:
● https://zdravi.euro.cz/clanky/svedeni-pochvy/
● https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/symptoms-causes/syc-20378999
● https://www.healthline.com/health/vaginal-yeast-infection#essential-oils
● https://www.cpzp.cz/clanek/5455-0-Intimni-potize-trapi-vetsinu-zen.html
● https://www.benu.cz/co-je-to-kvasinkova-infekce
● https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/kvasinkova-infekce.A150830_224706_zdravi_pet
● https://www.healthline.com/health/vaginal-yeast-infection
● https://www.canesten.cz/co-je-kvasinkova-infekce
● https://www.healthline.com/health/pregnancy/candidias-yeast-infection
● https://www.drmax.cz/clanky/kvasinkova-infekce-v-tehotenstvi
● https://www.gynella.com/blog/nejcastejsi-vaginalni-infekce-v-tehotenstvi-a-jak-s-nimi-bojovat/